Zdrowie

Błędy medyczne – co warto wiedzieć nim pójdziesz do sądu

W sprawach zdrowia powszechnie dostępna wiedza jest zupełnie inna aniżeli np. dwadzieścia lat temu. Ściśle wiąże się z tym dostrzeganie błędów medycznych. Każdemu może się przydać wiedza o dochodzeniu swoich praw na sali sądowej .

Czy różni się błąd medyczny od błędu lekarskiego?

NChyba niewiele osób zna różnicę między określeniami „błąd medyczny” a „błąd lekarski” . To zdecydowanie dwa różne terminy prawne. Przez błąd medyczny rozumiemy działanie niezgodne z procedurami dotyczącymi różnych aspektów opieki zdrowotnej . Z kolei pomyłkę lekarza w zastosowanej terapii nazywamy błędem lekarskim .

W przypadku odsuniętego w czasie skutku negatywnego bierze się pod uwagę szerzj rozpatrywany bląd medyczny . Nie zawsze działania są widoczne w trakcie czy bezpośrednio po zakończeniu leczenia. Warto więc zapoznać się z terminami, po których nasze roszczenia nie będą zasadne z uwagi na przedawnienie. Ich czas zaczyna biec od chwili podjęcia wiedzy o szkodzie, a dokłądnie określa je kodeks cywilny . W większości przypadków maksymalny czas dochodzenia orzeczenia o winie wynosi 10 lat . Jednak jeśli dotyczy to dziecka, może się on wydłużyć do osiągnięcia przez nie 20 roku życia, niezależnie od wieku, w któym stwierdzono szkodę .

Czy warto pisać pozew samodzielnie?

Kwestie prawne na ogół są bardzo skomplikowane, dodając do tego zawiłość nauk medycznych samodzielne prowadzenie sprawy przed sądem, może być nie tylko uciążliwe, co w praktyce trudne do zrealizowania. Prawnicy spcjalizujący się w w tej tematyce zajmą się sprawą najskuteczniej . nie jest kłopotem znalezienie kogoś z dużym doświadczeniem w prowadzeniu takich spraw, wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki frazę „odszkodowania Kraków, „prawnik Sochaczew” czy „kancelaria prawna Ostrołęka”. Osoba z odpowiednią wiedzą przygotuje dla nas pismo procesowe na podstawie analizy sytuacji i umiejscowi ją odpowiednio w ustawodawstwie. Pełnomocnictwo udzielone osobie z palestry otworzy również dostęp do dokumentacji medycznej, którą szpitale niechętnie udostępniają byłym pacjentom i ich rodzinom.