Jak dobrać przetwornicę samochodową?
Niemalże każdy zmotoryzowany turysta powinien mieć w swoim pojeździe urządzenie o nazwie: przetwornica napięcia. Za sprawą tego urządzenia w samochodzie da się uruchomić jakikolwiek aparat na prąd, który potrzebuje zasilania takiego jak gospodarstwie domowym. Użyteczny aparat pozwala na zamianę prądu stałego na 230 V, czyli taki, który z gniazdek uruchamia najczęściej stosowne elektrosprzęty. Przed zakupem mogą paść rozmaite pytania. Dlaczego przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od modelu 1000 W?. Które zalety każą postawić na większą moc?
Przetwornice samochodowe, ich typy i zastosowanie
Aby dokonać odpowiedniego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się najpowszechniejszym odmianom, wśród których przyjął się sposób klasyfikacji według następujących kryteriów:
1. Elektryczne IPS – produkują na końcu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Jest to napięcie przemienne cechujące się prostokątnym przebiegiem, tożsamej wartości skutecznej, jak wartość skuteczna przebiegu sinusoidalnego, który ma miejsce w sieci energetycznej. Przetwornice napięcia IPS wykorzystywane są do zasilania sprzętów elektrycznych o rezystencyjnym typie obciążenia oraz elektronicznych. Co więcej, powinny wystarczająco zasilić laptopa w aucie, a nawet obsłużyć telewizor – z tym że niektóre urządzenia będą mieć problem w postaci przerywającego dźwięku lub obrazu.
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – produkują one na wyjściu napięcie przemienne o charakterze sinusoidy, tak samo jak z napięciem w domowej sieci elektrycznej. Pozwalają one zasilać większość urządzeń wyposażonych w transformatory i silniki elektryczne. Oznacza to, że w warunkach urlopowych kierowca-turysta da radę skorzystać z lodówki, zaparzyć małą czarną z ekspresu, a także włączyć ekstra klimatyzator. Nie ma też ograniczeń, by uruchomić rozmaite typy sprzętów, do których wykorzystuje się przetwornicę IPS. Wydaje się ona uniwersalna i przynosi pełną swobodę.
Przetwornica samochodowa 2000 W czy jednak 1000 W – jak dopasować niezbędną moc?
Dobierając przetwornicę samochodową warto popatrzeć przede wszystkim na moc w obu ważnych parametrach, tzn. znamionową i maksymalną. Pierwsza wartość służy do ustalenia mocy do ciągłego poboru. Druga za to jest otrzymywana na czas krótszy niż jedna sekunda oraz przewidziana dla podwyższonego poboru mocy podczas uruchamiania urządzeń elektrycznych. Zasada, którą warto zachować przy dobieraniu przetwornicy, jest dość czytelna: sprzęt czerpiący prąd powinien osiągnąć moc niższą niż 85% jej nominalnej wartości. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W może okazać się wymagana w sytuacji, gdy do akumulatora jest podłączony czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a bywają jeszcze wyższe. Reasumując – 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a bardziej wymagający użytkownicy powinni zainteresować się modelem o mocy 4 tys. W.