Poznaj sposoby na osłonięcie domowego tarasu – sezonowe i stałe
Od wiosny życie w domu toczy się na tarasie. Najlepiej warto go urządzić w taki sposób, aby okazał się funkcjonalny, wygodny oraz zachęcał do przebywania na łonie natury. Od wiosny do jesieni trzeba zadbać o zadaszenie, by móc korzystać ze świeżego powietrza niezależnie od kaprysów aury w każdych okolicznościach.
Chowane markizy vs. pergola tarasowa – co sprawniej ocieni taras?
Średniej wielkości podest o rekomendowanej wielkości 10 metrów kwadratowych bardzo często umieszcza się od południa czy też południowego zachodu. Niektórzy proponują nie jeden taras, po to by wykorzystywać słońce o różnych godzinach dnia. Trzeba wiedzieć, że najsłabiej nagrzane są konstrukcje zlokalizowane na północy domu. Warto również postarać się, by miejsce nie łączyło się z ulicą czy budynkami gospodarczymi, co zapewni miły relaks blisko natury. Słońce latem to pozytywny akcent, jednak by uniknąć przegrzania, powinno się je zacieniać. Dobrze pomyślana osłona przeciwsłoneczna sprawia, że możemy przyjemnie relaksować się na powietrzu oraz ogranicza przegrzewanie się pomieszczeń w budynku.
Stacjonarne zadaszenia tarasu – co trzeba o nich wiedzieć?
Inwestując w zadaszenie powinno się uwzględnić tak osobiste upodobania, jak i kwestie funkcjonalności. Powinno się wkomponować taras w fasadę. Wykonane z metalu czy z drewna elementy nośne nie mogą kłócić się z charakterem budynku i zaburzać jego proporcji. Niezależnie, czy jest to pergola tarasowa, czy inny rodzaj zadaszenia, nie może przytłaczać, musi raczej dopełniać obrys całości budynku.
Taras z zadaszeniem na stałe lub demontowaną tkaniną
Obecnie w branżowych katalogach znajdziemy wiele rozwiązań dających możliwość stworzyć okresowe, jak i stacjonarne osłonięcie tarasu. Konkurencją dla dachu są markizy, parasole czy coraz popularniejsze żagle – każda z tych konstrukcji może sprawdzić się przez wiele sezonów. Aczkolwiek w większości właściciele wybierają stałe osłony, przytwierdzane do murów, jak pergola tarasowa. Zadaszenie tworzy się z elementów nieprzepuszczających światła lub transparentnych. Na regularnej konstrukcji da się zastosować zadaszenie składane, najczęściej zrobione z brezentu lub innych tekstyliów. To drugie rozwiązanie jest ciekawe, gdyż w pochmurne dni umożliwia zdjęcie materii, co zabezpiecza lepszą dostępność światła.