Dom

Wszystko, o czym powinieneś pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

Podczas planów budowy domu bądź wymiany pokrycia na dachu przychodzi moment, gdy należy wybrać odpowiedni materiał, których na rynku jest dziś bardzo dużo. Ten artykuł opisuje największe zalety jednego z wariantów, czyli blachy dachowej.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze blachy na dach?

Jest parę istotnych kwestii, o jakich nie można zapomnieć w trakcie zakupów. Najważniejsza może się wydawać cena, ale nie mniej ważna jest jakość materiału – im grubsza i cięższa będzie blacha, tym trwalszy i solidniejszy będzie dach, na który trafi. Drugą ważną kwestią jest rodzaj warstwy pokrywającej blachę w celu jej zabezpieczenia – najlepszą trwałość ma ta wykonana z HPS lub PVDF. Trwałość blachy zależy też od rodzaju zabezpieczenia przed korozją, w przypadku blachy stalowej stosowany jest przeważnie alucynk.

Blacha dachowa – na którą najlepiej się zdecydować?

Blacha na dach ma różne parametry i może się różnić kształtem oraz materiałem wykonania. Aktualnie w gronie najchętniej kupowanych wariantów blach znajdują się 3 jej odmiany.

Blacha dachowa trapezowa to blacha w całości gięta pokryta małymi rowkami. To rodzaj pokrycia, który zapewnia dobre odprowadzanie wody. Blacha na dach płaska ma klasyczny, prosty kształt, który uzupełnia zakończenie w postaci metalowej listwy. Dzięki swojej lekkości i nieskomplikowanej konstrukcji jest tańsza od innych opcji i łatwo się ją układa. Blachodachówka to najpopularniejszy gatunek blachy, między innymi ze względu na spore podobieństwo do droższych pokryć. Na sklepowych półkach znajduje się ogromny wybór kolorów i wiele wzorów, co czyni ją materiałem bardzo uniwersalnym.

Blacha na dach – największe zalety

Główną zaletą blachy dachowej jest jej uniwersalne zastosowanie. Bogactwo wzorów i odcieni sprawia, że pasuje do większości budynków. Jest to surowiec wysokiej jakości, wszystko za sprawą wysokiej wytrzymałości i szczelności. Wśród licznych zalet, jakimi wyróżnia się blacha na dach znajduje się także prosty montaż oraz możliwość dopasowania do dachu przez docięcie do dowolnej formy i wielkości. Do grona wad można zaliczyć za to odgłos słyszany podczas opadów deszczu oraz obecność śniegołapów, których montaż jest obowiązkiem na dachach o większym spadzie. Na szczęście zalety mają przewagę, dzięki czemu blacha dachowa wciąż jest numerem jeden w dziedzinie pokryć dachu.